Sizi bilmem ama bence hayal değil. Elbette, öğrenci olan insanların çoğu üniversitede zor geçim sağlıyor. Belki çoğu öğrenci arkadaşımızın ailelerinin gönderdikleri para bile yetmiyor olabilir. Fakat ben parasal anlamda biraz daha orta düzey olan öğrenci kardeşlerimiz için yazıyorum bu yazımı.

Eğer üniversite okuyorsanız barınmanın ve yollarda geçen zamanın çok önemi var olduğunu bilirsiniz. Barınmayı yurt, öğrenci evi veya özel evi gibi ayırabiliriz ve en basitinden bir yer buluruz. Fakat araba öyle değil. Öğrencinin yollarda kullanacağı tek araç toplu taşıma araçlarıdır. Bu geçmişten bu yana bilinen bir durumdur. Parasal durumlar bunu gerektirir çünkü. Fakat, bir üniversite öğrencisi nasıl araba alır hiç düşünmüyoruz. Gelin isterseniz bunu bir hayal edelim.

Eğer iki yıllık üniversite okuyorsanız sizin gerçekten arabaya ihtiyacınız yoktur. Alma durumu da olamaz çünkü biraz sonra vereceğim tavsiyeme zaman olarak uymuyor. Fakat dört yıllık bir üniversite okuyorsanız açın gözlerinizi ve bu yazımı dikkatlice okuyun.

Dört yıllık üniversite okuyan bir kişi neredeyse her sene burs almak için başvuru yapar ama genelde ya kredi çıkar ya da hiçbir şey çıkmaz. Dört arkadaşınız ile kaldığınızı düşünün ve evin masrafları hariç, lüks harcamalar hariç elinizde ne kadar kalıyor bunu hesap edin. İnanın dört öğrenciden aylık olarak 300-400 lira açık kalacaktır. Normal zamanda elimizde bu kadar kalmıyor, aylık anca yetiyor diyebilirsiniz. Fakat konu araba olunca ve alınınca emin olun her şeyden artırmaya ve köşeye para bırakmaya başlıyorsunuz. Evde kalan her öğrenci aylık olarak 100 lira köşeye bırakabilir diye düşünüyorum. Çünkü çoğu yemeği evde yerler ve çok masrafları olmaz. Eğer zevklerine uygun lüksleri var ise onları kısıtlarlar. Mesela, elektriği az kullanırlar, suyu az kullanılırlar, her gün okula toplu taşıma aracıyla gitmezler, döner yemek yerine simit yerler gibi sayısız seçenek sunabilirim. Hepsinden kısıtlamanızın tek amacı araba olması sizi huzursuz etmeyecektir emin olun.

Araba almak için ise kredi çekebilirsiniz. Dört sene birlikte olacağınız arkadaşınız ile rahatça ödeyip, okul bittiğinde de satıp parasını bölüşebilirsiniz. Okula arabayla gitmenin verdiği rahatlık ve hava yanınıza kar kalacaktır.

Yukarıda bahsettiğim durum elbette ki orta derece ve yüksek derece geliri olan öğrenciler içindir. Aylık 300-400 lira gibi rakamlarla geçinmeye çalışan kardeşlerimiz maalesef ki bu dediklerimi yapamazlar. Yapmalarını en çok ben isterim fakat matematiksel olarak bu imkansız. Aileden gelen paranın dışında çalışmaları gerekir ve araba lüksünden çoğu zaman mahrum kalırlar. Arkadaşları binsin diye saatlerce çalışan birini ben hiç görmedim. Ben öğrenci olsam konaklamaya vereceğim rakamı en minimum seviyede tutarak arabaya yatırım yaparım. Ev kiralık olacağı için fazla para vermek çok saçma. Fakat araba okul bitse de bizde kalacaktır.Etiketler:, ,