Efendim bu yazım aslında kendim de içinde bulunduğum üniversite gençliğini eleştirmek adına yazılıyor. Şöyle ki ergenlikten çıktığımız anların başına doğru denk gelen bu üniversite serüveni kimimiz için on numara abi – ( doğrusu ağabey ) dedirtecek cinsten oluyor kimimiz için de para bulamadım be kardeşim ne eğlencesi olarak hafızalarda kalıyor. Herkesin bu gençlik hakkında bir tanımlaması var. Vize haftaları olması dolasıyla bir sosyolojiye giriş dersi sınavında bize yöneltildi bu soru.Bende düşüncelerimi blogumda paylaşmak istedim.

Tamda kızlı erkekli olaylarının üstüne bu soru sorulunca bi hafiften sinsilik sezmedim değil ama bu konulara hiç girmedim ve fazlasıyla da sıktı zaten.

Şimdi bu kadar ön bilgiden sonra gelelim Değerli Üniversite Gençliğimize !

Kız Peşinde Koşan Adamlar 

Üniversite demek ailemizden kopmak,parasız kalmak,makarnanın müptelası olmak demektir.Tabi bu herkes için geçerli değil. Fakültesine gitmek için 5 km yol yürümesi gereken de var ( bknz: Ben ) altında son model arabalarla kız tavlamaya çalışan ahlaksız gençlerde . Tabi hepsi böyle diyemem. Adam gibi adamlar da var elbet. Bakıyoruz ki çoğu arkadaşlarımız üniversiteye okumak değil karı kız ortamına karışmak için gelmiş. E be kardeşim senin kardeşin yok mu derler ya hep , bazı ahlaksızlar da yok lan tabi der . Peki sen bunu millete yapıyorsan millet de ilerde senin evleneceğin kadına yapmıştır belki . Neyse bu kadar kız mevzusu yeter  diye düşünüyorum.

Saygısızlıkta Sınır Tanımayanlar

Adam gelmiş yüksek lisans doktora hepsini yapmış hayatını eğitime adamış. Bizim üniversiteli gençler kankası , askerlik arkadaşı gibi konuşuyor. Laubali tavırlar sergilemekten çekinmiyor. Laf sokmaya artistlik yapmaya çalışıyor. Beyni boş fakat kendine sorsan dünyanın anasını ağlatır. Heyt be koçum adamsın ! 1 Numarasın sen …

Kendini Ulaşılmaz Sananlar

Eee kiminde fazlasıyla para da var tabi. Şimdi cebi para dolu altında arabası var ya üniversite onun yani. Devlet üniversitesi falan değil bildiğin babasının malı. Tüm herkes onun , o ne derse o olacak. Ona ulaşmak için ilk önce belirli testlerden geçmeniz gerekiyor.

Eğlence ve Ortam Adamları : Playboylar

Artık aileden uzak ya hemen bir küpe takar çoğu kulağına. Bu ilk adımdır playboyluğa girişin. Ortam yapması gerek artık. Okumaya falan gelmez yani. Nasıl olsa babasının anasının haberi yoktur. Vurur da vurur içkiye uyuşturucuya kendini. Her gün başka hatunlarla takılır. Elbet hesabı da bir yerde verilir.

Ee bir de Üniversitenin Barbie’leri var tabi.

Onlar peşinde zengin erkeklerin dolaşmasından çok hoşlanırlar. İki kelimeyi yan yana getirip cümle kuramazken bi şekilde üniversiteli oluvermiştir. Aslında o da anlamamıştır da neyse … Pahalı hediyeyi severler fok balığı gibi konuşurlar. Aşkooom falan filan . Dışardan gözlemlediklerim bunlar tabi içini bilemem. Belki dışı seni içi yine seni yakar.

Tüm bunlar olurken aslında üniversiteye gelmekteki amaç farklılaşmıştır. Gerçekten okumaya gelenlerin sayısı çok azken herkes eğlencesinde kendi kafasındadır. Bilgisiz bir nesil yetişiyor . Bilgisiz , sorgulamayan ve çoğu aptal …

[alert-warning] Bu yazı bir eleştiri niteliğinde yazılmıştır. Diğer bir yazımda ise aile ortamı gibi olan diğer gençlikten bahsedeceğim. [/alert-warning]

Bir önceki yazımız olan Ona Küçük Piçlikler Yapın. başlıklı makalemizde ölüm şakası, şaka makinesi ve sevgiliye şaka hakkında bilgiler verilmektedir.Etiketler:, , ,