Dünya ülkelerine kıyasla motor sporlarında geri bir seviyede olduğumu görülür. Motor sporlarında geri kalmamızın nedenleri nelerdir?

Motor sporları dünyada çok büyük sayıda izleyici çekebilen sporların başında geliyor. Öyle ki, örneğin Formula-1 yarışlarını takip eden milyonlarca yarış sever ve yarış takımları bir arada düşünüldüğünde son derece büyük bir ekonominin yaratıldığı göze çarpıyor. Formula-1 kadar büyük kitlelere ulaşamasa da, ralli, pist yarışı, motosiklet yarışı gibi branşlar da çok büyük ilgi çeken alanlar. Motor sporlarını diğer spor dallarından ayıran önemli farklardan birisi büyük bütçelere dayalı bir spor olması ve takipçilerin nispeten daha pasif bir izleyici konumunda olmaları.

Her halukarda, motor sporları konusunda gelişmiş ülkelerde otomotiv sektörünün de gelişmiş olduğu, teknolojik ilerlemeleri bu ülkelerin kaydettiği görülüyor. Yani, gelişmiş bir otomotiv endütrisi aynı zamanda gelişmiş bir motor sporları endüstrisi anlamına geliyor. O nedenle, otomotiv alanında atılım yapma arzusu içinde olan Türkiye için de motor sporları önem teşkil ediyor. Ne var ki, ülkemizde motor sporları olması gereken seviyenin çok altında bir düzeyde takılıp kalmış durumda. Bunun da pek çok sebebi olduğu aşikar.

Öncelikle, motor sporları ekonomisi stabil olan ülkelerde uzun vadeli olarak gelişebiliyor. Türkiye’de son yıllarda artan enflasyon motor sporları takımlarının maliyetlerini artımış vaziyette. Artan petrol fiyatları da motor sporlarının maliyetlerini doğrudan artıran ve takımların bu spora olan ilgisini düşüren faktörlerden bir tanesi. Ekonomik gerekçeler dışında bir de devlet politikası eksikliği ya da yanlışlığı var ki Türkiye’de motor sporlarının belini büken asıl faktör de bu. Ülkemize binbir zorluklarla getirebilmeyi başardığımız Formula-1 yarışlarının çok kısa ömürlü olması bu sektöre devlet olarak fazla önem vermediğimizin en açık göstergesi. Tüm dünyada yüz milyonlarca insana ulaşan Formula-1 yarışları hem Türkiye’nin yurt dışında tanıtımı ve ülke imajı, hem de yarışlar esnasında gelen turistler vasıtasıyla sağlanan turizm gelirleri açısından önemli. Ancak maalesef bu macera çok kısa sürdü ve büyük hayal başlamadan bitti. Motosiklet yarışları, ralli ve offroas gibi diğer dallarda elbette uluslar arası başarılar yakalıyoruz ama bunlar da bir elin parmağını geçmeyen sayıda örnekler ve ülke olarak bir türlü gereken başarı patlamasını yapamıyoruz. Çünkü bu konuda oturmuş bir milli politikamız, daha doğrusu bir vziyonumuz yok. Olan da zaman içinde azalmış durumda.

Motor sporları hakkında daha detaylı bilgi için: http://www.infolla.com/motor-sporlari-turkiyede-neden-istenen-seviyede-degildir

 

Bir önceki yazımız olan Çift Taraflı Bant Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.