Okul yıllarımızda hemen hemen hepimiz duymuşuzdur ”eve gidince tekrar edin unutmazsınız” sözünü. Peki bunu kaçımız uyguluyoruz ?

İsviçreli bilim adamlarının falan bunu araştırmasına hiç gerek yok inanın. Kendiniz bile sadece 2 dakika ayırarak denediğinizde gayet de basit bir şekilde bunu görebileceksiniz. Testler içinde boğulup kendimizi strese soktuğumuz zamanlarımız oldu çoğumuzun gençliğimizde ve hatta kimimiz hâlâ bu sorunlarla uğraşıyor. Peki hiç düzenli olarak çalışmayı denedik mi ? Çoğumuz buna hayır cevabını verecek kesinlikle. Sizlere basit bir şekilde bir örnek verelim. Gün içinde diyelim ki Türkiye’nin başkentinin Ankara olduğunu öğrendiniz. Bunu tekrar etmezseniz büyük ihtimal unutursunuz.

Çoğumuzun bilgisayar başında veya telefon bağımlısı olarak geçirdiği zamanın arasına bu bilgileri sıkıştırmak kesinlikle mümkün. Her zaman konuşurken konu bulamamaktan bahsediyoruz. O gün öğrendiğiniz bir şeyi karşınızdaki kişiye anlatırsanız kesinlikle hem onunda bir bilgi öğrenmesine vesile olursunuz hem de otomatikman tekrar etmiş ve siz de beyninize o bilgiyi yerleştirmiş olursunuz. Kesinlikle basit ve etkili bir yöntem değil mi ? Bence öyle.

Konuşacak kişi bulamazsanız kim olduğunuz hiç önemli değil iletişim bölümünden mail atın ben derdinize ve bilginize her zaman ortak olurum =)

Bir önceki yazımız olan Bilgini Paylaş başlıklı makalemizde bilgi paylaşımı, mutlu olmanın yolları ve mutluluk nedir hakkında bilgiler verilmektedir.Etiketler:, ,