Skype, yeni nesil messenger olma yolunda emin adımlarla giderken, MSN’nin verdiği tadı vereceğini aslında hiç mi hiç düşünmüyorum. Biriyle sohbet ederken karşındaki kişinin kamera simgesini görebilmek bile bir heyecandı eskiden. O heyecan bu Skype’da yok.

Tahmin ediyorum ki çoğu kişinin çok sayıda Skype adresi vardır. Bilgisayarınızda aynı anda çok sayıda Skype programını çalıştırmanız mümkün. Bunu ufak bir kod vasıtası ile yapabilirsiniz.

Öncelikle kullandığınız işletim sisteminizin 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu bilmemiz ve ona göre işlem yapmamız gerekiyor. Eğer işletim sistemimizin kaç bit olduğunu bilmiyorsak o zamanda “bilgisayarım” klasörüne giriyoruz “C” sürücüsünü açıyoruz ve orada “Program Files (X86)” varsa, o zaman işletim sisteminiz 64 bit demek oluyor. Bu durumda aşağıdaki kodu çalıştırmalısınız.

32 bit işletim sistemini kullanan kişilerin kullanacağı kod:

“C:\Program Files\Skype\Phone\Skype.exe” /secondary

64 bit işletim sistemini kullanan kişilerin kullanacağı kod:

“C:\Program Files (x86)\Skype\Phone\Skype.exe” /secondary

Bilgisayarınızda “çalıştır” kısmını açarak yukarıdaki belirttiğim kodu yapıştırıp entere bastığınızda ikinci bir Skype açılacaktır. Eğer çalıştır’a nasıl ulaşacağınızı bilmiyorsanız, sol alttaki Windows tuşu ve R tuşlarına beraber basarsanız hemen açılacaktır.

windows+R

Ayrıca bu işlemler için alternatif olarak ikinci yolumuzda bulunuyor.

Bu yolda ise sürekli olarak kod ile uğraşmak istemiyorsanız, masa üstüne bir kısayol oluşturabilirsiniz. Bunun için masaüstünde sağ tuşa tıklayoruz ve açılan menüden kısayol kısmına tıklıyoruz. Ardından açılan pencereye yukarıda verdiğim ilgili kodlardan birisini yazarak kayıt ediyoruz. Böylece, çabucak kısayola tıklayarak ikinci skype’ı açabilirsiniz.

kısayol-oluşturma

Bir önceki yazımız olan Windows 8'de Sınırlı Ağ Sorunu ve Çözümü! başlıklı makalemizde sınırlı ağ ve windows 8 sınırlı ağ sorunu hakkında bilgiler verilmektedir.Etiketler:,