Kaloriferler için petek temizleme işlemi yapılması durumunda ne gibi faydalar olacağını biliyor muydunuz?

Sıcak suyun devir daimi prensibi ile çalışan peteklerin içinde zamanla şebeke suyunun kireç oranı ve oksijen miktarından dolayı petek içlerinde tortu, kireç ve balçık tarzında katmanlar meydana gelir. Bu katmanlar ısınma kalitesini düşüren en önemli etkendir. Isınma kalitesi düştüğünde petek sahipleri genel olarak kombi bakımı yaptırırlar ama sorun her zaman kombi bakımıyla çözülemez. Oldukça uygun fiyatla birçok firma petek temizliği hizmeti vermektedir. Bu işlem doğru ekipman ve tecrübeli ustalarla yapıldığında ısınma sorununun büyük kısmını çözmektedir. Bu işlem yapılırken öncelikle temizleme makinesi ısınma tesisatına bağlanır ve tüm tahliye suyu boşaltılır.  Daha sonra tesisat içine tazyikli su verilir ve boşaltılır. Bu işlem sayesinde petek içinde biriken kirlerin bir kısmından arınılmış olur. Bundan sonra, petek temizliği için özel üretilen bir kimyasal petek sayısına ve su kapasitesine göre ölçülerek makine ile tüm peteklere yayılır. Bu kimyasal oldukça güçlü olduğundan petek temizliği mutlaka tecrübeli ustalar tarafından yapılmalıdır. Daha sonra yalnızca bir peteğin vanası açık bırakılarak tek tek petekler temizlenir. Teker teker temizleme sonrası tüm petek vanaları açılır ve içlerindeki kimyasal madde ve su makine yardımıyla boşaltılır. Bu aşamada peteklerin içinde çözünen kir ve tortu katmanı mutlaka petekten atılmalıdır. Bunun için de durulama işlemine geçilir. Durulama işlemi peteklerin içinden berrak su çıkana kadar devam ettirilir ve berrak suya ulaşıldığında petek temizliği sona ermiş olur.

Petek Temizliği Süresi

Aslında oldukça zahmetli görünen fakat usta ellerin usta makinelerle buluşması sonucu kolaylıkla sonlandırılan petek temizliği süresi petek sayısına göre değişebilmekle beraber ortalama 2 – 3 saat kadardır.

Petek Temizliği ile Tasarruf

Günümüzde hemen hemen bütün ev ve iş yerlerinde bulunan kombili ya da merkezi sistemli petek ısıtma sistemleri üzerinden en fazla verimi alabilmek için düzenli bakım ve temizlik yaptırılması gerekmektedir. Özellikle kat kalorifer sistemlerinde sürekli aynı suyun devir etmesi sonucu tıkanmalar çoğalırken bu tıkanmalar yüzünden kombi derecesi ne kadar artırılırsa artırılsın istenilen sıcaklığa ulaşılamamaktadır. Düzenli yaptırılan petek temizliği ile tasarruf etmek mümkün. Cüzi ücretlerle yaptırılabilecek olan petek temizliği sonrası peteklerden alınan verim maksimuma çekileceği için doğalgaz faturaları minimuma inecektir.

Petek Temizliği Kimyasalı

Temizlenmesi gereken her alanın kendine özel bir temizleme maddesi vardır. Yer silerken yere özel deterjanlar, bulaşık yıkarken bulaşıklara özel deterjanlar kullanılmaktadır. Bu tarz deterjanlara daha masum gözüyle bakılırken petek temizliği kimyasalı oldukça güçlü bir kimyasal madde olduğu için insanların gözünü korkutmaktadır. Ama yıllardır metal yüzey üzerinde birikmiş kir ve tortu tabakasının temizlenmesi için ancak böyle güçlü ayrıştırıcı özellikleri olan bir kimyasal kullanılabilir. Ayrıca, temizlik bitiminde petekler içinde kullanılan nötrleştirici sayesinde petekler içindeki kimyasal tümüyle yok edilmektedir. Bu yüzden kullanılan kimyasal ile alakalı herhangi bir sorun olmadığının bilinmesi gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan İcralık mal almak sıkıntı yaratır mı? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.