Kişisel gelişim serimizin ilk konusunu açmanın vakti geldi değerli tozbulutu severler.

Serinin ilk konusunda bahsedeceğimiz olay tamamen sizinle ilgili ve önemli bir olay.Kendinizin ne kadar farkındasınız ? Veya kendinizi ne kadar tanıyorsunuz ? Bu sorular fazlalaştırılabilir. Asıl önemli olan buna vereceğiniz cevaplardır.

Şimdi şöyle bir düşünelim bakalım sizinle.Şükür ki eliniz ayağınız tutuyor,gözleriniz görüyor kulağınız işitiyor. Peki bu organlardan bazılarının olmadığını düşünelim kendimizde. Mesela görme engeliniz var . Hayat kapkaranlık ve bu sizi daha karamsar yapıyor. Hayata çoğumuz isyan ediyoruz fakat aslında bize verilen nimetlerden hiç tatmin olmuyoruz. En büyük nimetler aslında bizde varken biz şükretmeyi değil en çok isyan etmeyi beceriyoruz. Görme engeliniz olduğunda göremeyeceğiniz onlarca güzellik, dışarı çıkıp gezemeyeceğiniz günleriniz, doğanın çiçek açışını , çocukların oyun oynayışını göremeyeceğiniz anlarınız olacak. Bizim yaptığımız ise sadece tatmin olmamak.Hep daha fazlasını istemek.

– Kendinizin farkına bu konuda kesinlikle varmalısınız. Eliniz ayağınız şükür tutuyor ve bir engeliniz bulunmuyor.
– Düşüncelerinizin farkına kesinlikle varmalısınız. İyi bir düşünce yeri ve zamanı geldiğinde çevrenizi ve ailenizi değiştirebilir,hatta daha ileri safhalara ulaşmanızı bile sağlayabilir.
– Kendinize özgüveniniz kesinlikle olmalı. Bir ortamda bulunduğunuzda sağlam durmalısınız. Bu da ancak kendinizin farkında olmakla olabilir. Bırakın yapmacık insanları onlar her dönem zaten varlar. Önemli olan nelerden hoşlandığınızı keşfetmek ve buna göre davranmak. Kısacası Kendiniz Olmak.
– Bir üst maddede bulunan nelerden hoşlandığınız kısmı kesinlikle önemli ! Bunları bir köşeye yazın ve yapacaklarınızı buna göre şekillendirin.
– Dışardan söylenen olumsuz şeylere pek kulak asmamaya çalışın. ( Tabi ki sizi sürekli kötüleyenlerden bahsediyorum )

Tüm bunlar olurken siz kendinizin farkına vardığınızda biz diğer yazımızı yazmış olacağız ve yardımcı olmaya devam ediyor olacağız. Unutmayın siz yalnız değilsiniz. Kesinlikle değilsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yepyeni Bir Seri: Kişisel Gelişim Adına Herşey başlıklı makalemizde kişisel gelişim, kişisel gelişimin önemi ve özgüven hakkında bilgiler verilmektedir.Etiketler:, , ,