Türk oyuncuların sürekli güncelleme olarak karşısına çıkan GeForce Game Ready Driver konusunu ele aldık.

Öncelikle Nvidia markasını tanıyalım

1993’te kurulmuş olan, Ana kart chipsetleri ve grafik işlemler üreten NVidia firması Kaliforniya merkezlidir. Play Station 3, Xbox gibi oyun konsollarına grafik işlemciler üreten bu firma, daha sonradan bellek boyutlarının ve işlem kapasitelerinin artmasıyla yeni nesil grafik çözümler üretmeye başlamıştır. Mobil GPU’ları ile sektörün en büyük firmalarından biri olan firma adını Latincede en yüksek derece anlamına gelen N ve görüş anlamına gelen Vidia sözcüğünün birleşmesiyle oluşmuş ve en yüksek derece görüş ismiyle ne kadar iddialı olduğunu ismiyle bile göstermiştir. Özellikle ününden söz ettiren oyunlara ekran kartı üreticisi olarak bilinen Nvidia firmasının yeni ürünlerinden biri olan GeForce Game Ready Driver oyun severler için özel olarak üretilmiş bir sürücüdür ve şu anda hem tüm dünyadaki hem de Türkiye’deki resmi internet sitesi üzerinden indirmeye açılmıştır. Ücretsiz indirme imkanı sağlandığı için bekleyenlerini daha da çok sevindirmiştir.

GeForce Game Ready Driver Nedir?

NVidia tarafından üretilmiş olan GeForce Game Ready Driver dünya çapında oldukça popüler olan Quantum Break, Dark Souls III, Paragon, GTA 5, Killer Instinct gibi yüksek bütçeli Play Station ve X box oyunlarına özel olarak üretilmiş ve ulaşımı bütün lokasyonlardan olanaklı kılınmıştır. 2 Ağustos 2016 tarihinde çıkan en son sürümüyle 369.05 WHQL olarak geliştirilmiştir ve kullanıcılarına çok büyük boyutlu oyunlarda bile oldukça kaliteli bir oyun deneyimi sunar. GeForce Game Driver bir kez diz üstü bilgisayara yüklendikten sonra otomatik olarak yeni güncellemelerden haberdar ettiği için takip edilmesi ve geliştirilmesi kolay bir sürücüdür. En son Ağustos 2016 sürümü yaklaşık 350 MB boyutunda olduğu için oyun severlerin bilgisayarında çok yer kaplamadan onlara güzel deneyimler sunuyor. Windows 7 ve Windows 8 işletim sistemleri üzerinden sorunsuzca çalışan GeForce Game Ready Driver kurulum açısından da oldukça kolay. Kurulumda ya da sürücü çalışmasında çıkabilecek sorunlara çözüm için resmi NVidia internet sitesinde yardım seçeneği de bulunduğundan kullanıcıların neredeyse tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen bir sürücü olarak karşımıza çıkıyor. Yardım seçeneği dışında, yine aynı internet sitesi üzerinden indirilebilen kontrol paneli kullanıcı kılavuzu üzerinden de sürücünün özellikleri, hangi cihazları destekleyip desteklemediği, nasıl çalıştığı gibi temel bilgilerin yanı sıra hata mesajları alındığında nasıl çözümler üretilebileceği gibi ek bilgiler de bulunuyor.

GeForce Game Ready Driver Özellikleri Nelerdir?

Oyun tutkunlarının vazgeçilmezi olan GeForce Game Ready Driver yeni bir oyunun lansmanı yapılmadan önce NVidia çalışanları tarafından üzerine yeni özellikler eklenerek zenginleştirilir ve oyunların tüm ana sürümleri için mümkün olan maksimum oyun kalitesini sunar. Sanal gerçeklik oyunlarında da kullanılabilen bu driver sürümü sürekli güncellendiği için düzenli olarak resmi NVidia internet sitesi üzerinden takip edilmelidir. Hata mesajlarının giderilmesi ve performans artışı konusunda sürekli çalışan NVidia yetkilileri kullanıcılarına en yüksek performanslı oyun deneyimini yaşatmaktadır. Ayrıca GeForce Game Ready Driver’ın son eklentisi olan NVIDIA TITAN X dünyanın en hızlı GPU’su olan GM200’e sahip. Diz üstü bilgisayarlarda rahatlıkla kullanılabilen GeForce Game Ready Driver’ı yüklemeden önce mutlaka kendi diz üstü bilgisayarınızın orijinal ekipman üreticisinin kendi diz üstü bilgisayarınız için sertifikalı sürücüler sağlayıp sağlamadığını kontrol etmeniz gereklidir. Bunlara ek olarak bu sürücü yeni sürümünde Oculus Rift sanal gerçeklik kulaklık seti için de destek veriyor. Elite Dangerous ve EVE: Valkyrie gibi sanal gerçeklik oyunları için geliştirmeler ve iyileştirmeler yapılmasının yanı sıra yine NVidia firması VRWorks için de en güncel desteği kullanıcılarına sunuyor. VR deneyimi tek bir geçişte birden çok çözünürlük renderlemek amacıyla oluşturduğu çok çözünürlüklü gölgeleme özelliğiyle VR oyunlarında performans iyileştirmeleri sağlamıştır. Buna ek olarak VR teknolojisi özellikle uzun oyun oturumlarında daha akıcı bir deneyim sağlayan, resim karelerini herhangi bir renderleme gerekmeden hızlıca görüntüleri ayarlayan ve asenkron zaman sıçraması tarzında gelişmiş sanal gerçeklik ögelerini desteklemek amacıyla oluşturulmuş ortam önceliği özelliğini de kapsar. GPU’daki gecikmeyi önlemek amacıyla doğrudan GPU’yu önbelleğe renderleme yapılmasını sağlamaya ek olarak henüz satışa sunulmamış sanal gerçeklik kulaklık setleri için de özel bir çalışma yapan NVidia çalışanları, kullanıcılara sanal gerçeklik kulaklık setiyle bilgisayara bağlandıkları an destek sağlanmasını amaçlayan bir tak oyna desteği de sunar. Bütün bunları yapabilen GeForce Game Ready Driver NVIDIA Diz üstü sürücü programının bir parçası olduğundan bu sürücü programının da ele alınması gerekmektedir.

NVidia Diz Üstü Sürücü Programı Nedir?

Diz üstü bilgisayarlardan maksimum performans elde edilmesi için her ay 1 milyondan fazla yükleme yapılan NVidia GeForce sürücülerinin düzenli güncellemelerinin sunulduğu program olan NVidia diz üstü sürücü programı güncellemelerin resmi NVidia internet sitesi üzerinden yapılmasını olanaklı kılar. Diz üstü bilgisayarları en son uygulama ve oyunlara uyumlu kılmak ve diz üstü bilgisayarlardan maksimum performansı elde edebilmek üzere NVidia diz üstü sürücü programından yardım alınabilir. Sektörün öncüsü, güvenilirlik, kolay erişilebilirlik, dayanıklılık ve en geniş multimedya uygulamaları ve oyun yelpazesiyle birçok rekora imza atmış NVidia GeForce sürücüleri diz üstü bilgisayar kullanıcılarına görsel açıdan etkileyici deneyimler sunmaktadır. Bunlara ek olarak NVidia diz üstü sürücü programına katıldığınızda diz üstü bilgisayarınızın ömrü boyunca performans optimizasyonları ve yeni üretilmiş yazılım özelliklerinden faydalanabileceğiniz gibi, tüm oyun, film ve dijital uygulamalarını için de 3D, video ve paralel hesaplama performansı özelliğinden de yararlanabiliyorsunuz. Ayrıca, Microsoft Windows 7 dahil olmak üzere hemen hemen bütün işletim sistemleri için güçlü ürün desteğini de kullanabiliyorsunuz. GPU ile hızlandırılarak süper gerçekçi PhysX oyun efektlerinin deneyimini yaşamanın yanı sıra NVidia diz üstü bilgisayar sürücü programı sayesinde GPU ile hızlandırılmış Adobe Photoshop CS4 ile fotoğraflarınızın düzenlemesini de yapabiliyorsunuz.

 

 

Titan X Nedir?

Tek bir ekran kartı ile maksimum performansa sahip olmak isteyen oyun tutkunları için üretilmiş olan Titan X önceki sürümlerinden olan GTX 980’den çoğu birimde %50’den daha fazla bileşene sahip. Bunun yanında video belleğini de 12 GB’a çıkararak beklentilerin de üzerinde bir hizmet sunması sebebiyle en yüksek çözünürlük olan 1080p’de bile hiçbir ayar kısılmasına gerek kalmadan oyun deneyimini maksimum düzeyde yaşatmayı hedeflemiş ve bunu başarmış. 3840 x 2160 çözünürlükte 4 K oyunlara girişler için de kullanılabilen Titan X ekran kartı oyun severler arasında kısa zamanda yayılacağa benziyor. Titan X ekran kartına sahip olmak için oyun severlerin yaklaşık 4000 – 5000 TL’yi gözden çıkarması gerekiyor.

GeForce Game Driver Ek Bilgiler

Bütün bu sayılan özelliklerin ne yazık ki desteklenmediği bazı cihazlar mevcut. İlk olarak Fujitsu Siemens diz üstü bilgisayarlar bu teknolojiyi desteklemiyor. İkinci olarak, Hybrid Power teknolojisini destekleyen diz üstü bilgisayarları NVidia sürücüleri kullanamıyor. Bunun sebebi Hybrid Power teknolojisinin enerji tüketimini minimuma indiren bir yazılım olması. NVidia kendi enerji tüketim tasarrufu olan Optimus teknolojisini kullandığı için ve Optimus özelliğinden sorunsuz yararlanılabilmesi için yüklü olduğu bilgisayarda Hybrid Pwer özelliği olmaması gerekiyor. Ve son olarak NVidia, GeForce 310M, GeForce GT 330M, GeForce GT 425M, GeForce GT 520M ya da GeForce GT 540M içeren Sony VAIO bilgisayarları hariç hiçbir Sony VAIO diz üstü bilgisayar için sürücü desteği sağlamıyor.

 

 

Bir önceki yazımız olan Petek Temizliği Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.