Evet arkadaşlar hepimiz bilgisayarı ilk açtığımızda veya sürekli telefonda büyük bir sosyal medya sitesi olan facebook’u açıyoruz.Hatta öyle ki kimimizin resmen yuvası gibi. Filme bile konu olan facebook’un değişimini ve bugünlere gelmesini tozbulutu olarak yorumlayacağız.

Thefacebook adıyla kurulan site sonrasında the ekini atarak facebook olarak yoluna devam etmiş ve kendini sürekli geliştirmiştir.

facebook 2004

2004 yılında forumların temellerinin atıldığı bir zamanda yeni bir fikirle kurulan facebook 1 milyon kullanıcıya kısa sürede ulaşmış.Tasarım tabi ki ilk başta gayet basit.Yeni fikirler geldikçe daha da gelişecek bir tasarımın ilk adımları böyleydi.

facebook 2005

2005 yılında kullanıcı sayısı 5.5 milyon kullanıcıya ulaşan facebook tasarımsal olarak da küçük değişiklikler yapmış gibi.Tabi yılına göre tasarım olarak gayet iyi olduğu söylenebilir.

facebook 2006

Ve facebook giderek büyüyor.Tasarıma ise gayet güzel ikonlar eklenmiş ve 3 sütun bir sistemle gelişimine devam etmiş.Aynı zamanda internet ortamında fenomen haline gelmeye başlamış ve adından söz ettirmeye başlamıştır.

facebook 2007

2007 yılında facebook yine 3 sütun ve bazı bölümlerin yerleri değişmiş.Yeni özellikler eklenmiş.Ayrıca solda duran reklam da gözümüzden kaçmıyor.

facebook 2008

2008 yılı ise benim sevdiğim tasarımın olduğu ve facebook’la içli dışlı olduğum bir yıldır.Bana göre zaman tüneli kesinlikle yapılmaması gereken bir hamleydi.

facebook 2009

Burda ise facebook’un iyice globalleştiğini görüyoruz.350 milyon kullanıcıyla facebook !

facebook zaman tüneli

Facebook’un zaman tüneline geçiş zamanı.

Günümüzü ise zaten biliyorsunuz.Tüm bunlar olurken biten daha doğrusu sadece büyüklerin kaldığı bir alan vardı. Bu da forum siteleri.Sosyal medya ve facebook’tan sonra forum ve sıcak dostluk ortamı çoğu yerde bitme derecesine gelmiş ve herkes akın akın buraya gidiyordu. Günümüzde ise blog siteleri ile uğraşan facebook kesinlikle bunu bırakmamakta kararlı.

Burada bir fikrin ve hayata geçişinin ne kadar önemli ve para kazandırabileceğini görüyoruz.Tabi ki bilgi,ekip ve sürekli yenilenme isteyen bir alanda hızlı adımlarla ilerlemek ayrı bir mesele ve kesinlikle sabır da bunun ayrı bir ögesi.

Başarmak için kararlı adımlar atmak kesinlikle bu işte önemli bir etken.Fikriniz varsa sahip çıkın ve kesinlikle hayal kurmaktan vazgeçmeyin.

Bir önceki yazımız olan Başarılı Bir Blog Oluşturmanın Temel Kuralları başlıklı makalemizde başarılı bloglar, ilginç blog tasarımları ve nasıl başarılı olunur hakkında bilgiler verilmektedir.Etiketler:, ,