Blog Tasarımı adlı çalışmamızın 3. konusunu yazmanın vakti sanırım geldi de geçiyor bile arkadaşlar.

İlk konumuzda Blog Tasarımı – Hedef Belirleme , ikinci konumuzda Blog Tasarımı – Renk uyumundan bahsetmiştik.Şimdi ki konumuz ise tasarım için yeteri kadar görsel toplamaktan geçiyor.

Hedefini belirlediğiniz ve renk uyumunu kafanızda canlandırdığınız tasarımın arkaplan görseli,iconları,sidebar başlıkları gibi alanlarında resim kullanmak isteyebilirsiniz.Genel olarak arkaplanlarda google görsel kısmından pattern,background gibi isimlerle arama yaptığınız karşınıza farklı farklı arkaplan resimleri gelecek ve siz de arkaplan resminizi seçerek buna göre tasarımlar oluşturmaya başlayabileceksiniz. İcon resimlerine geldiğimizde ise günümüzde göze batmayan ve genel olarak sade iconlar kullanılmaktadır. Bunun için font awesome sistemini kullanabilir böylece hem sayfa açılış süresini kısatmış olur,hem de index boyutunu küçültüp gereksiz resim dosyalarından da kurtulmuş olursunuz.Biliyorsunuz ki bir tasarımı öne çıkaran genel olarak o tasarımın simetrisi ve diğer bölümleriyle olan uyumudur.Arkaplan görsellerini çok cırt renklerden seçmemenizi öneriyorum. Uyumlu renkler arasında açık mavi-turuncu,koyu mor-turuncu,koyu mor-gri,mavi-gri,gri-beyaz gibi soft renkleri tercih ederseniz daha güzel tasarımlar elde edebilirsiniz. Genel olarak görsel toplamak istemiyorsanız css ile background koduyla gayet güzel renkler yakalayarak da tasarımlar yapabilirsiniz. Eğer ki kafanızda kurduğunuz tasarımları kod bilgim olmadığı için dökemiyorum diyorsanız ileri ki konularımızda adım adım wordpress tema yapımını ve bununla ilgili yan özelliklerin temaya kazandırılması çalışmalarına başlayacağız. Tek tek hangi kod ne işe yarıyor bunları göstereceğiz. Zamanla sizlerin de güzel temalar çıkarabileceği bir konu zinciri oluşturacağım. Tüm sorunlarınıza da ayrıca konu altlarında ve mail ile destek çıkacağım. Şimdilik bu kadar teşekkürler.

Bir önceki yazımız olan UcanDepik WordPress Blog Teması başlıklı makalemizde kişisel blog teması, manset ve ucandepik hakkında bilgiler verilmektedir.Etiketler:, , ,