Çoğumuzun blog açarken küçük veya büyük beklentileri ve umutları vardır.Bazılarımız hedefe ulaşırken bazılarımız da hayal kırıklığı yaşamakta ve pes etmektedir.Peki bu başarının sırrı nerededir ve nasıldır ?

Şunu bilmelisiniz ki öncelikle herkes bu dünyaya mükemmel olarak gelmemektedir.Bir şekilde tecrübelerle ve bilgi paylaşımlarıyla bu işe başlamıştır.Size gerekli olan en önemli özellik kesinlikle sabırlı ve kendiniz gibi olmaktır.Yapmacık olarak hayatta da blogda da hiçbir yere varamazsınız.Bu yazımızda başarılı olmanın yollarından bir kısmını paylaşacağız ve inceleyeceğiz.

Öncelikle Hedefiniz Belli mi ?

Blog açmadan önce hedefinizi belirleyip belirlememeniz kesinlikle önemli. Ne istediğinizi bilmelisiniz.Kişiliğinize göre veya ilgilendiğiniz alana göre farklı şekillerde ve kategorilerde bloglar açabilirsiniz.Hangi kısma hitap edeceğinizi kesinlikle belirleyin ve bu yolda adımlar atın.

Kategori Seçimi

İlgi alanlarınıza veya bilgi sahibi olduğunuz konular hakkında kategoriler seçmeniz ve o kısma hitap etmeniz sizi genel bloglardan daha öne geçirecek ve o kısımdan ziyaretçi çekmenize olanak sağlayacaktır.

Domain Seçimi

Blog oluştururken ilk aklınıza gelen domaini alırsanız başarılı olma yolunda bence geride başlarsınız. Farklı ve kategorinize göre domainler bulmak her zaman önemlidir.Kişisel blog için isim ve soy isim yeterliyken bir moda blogunda bu kesinlikle olmayacaktır.Kategorinize göre domain belirlerseniz çok daha iyi olacaktır.

Beklentiler

Para kazanma gibi bir beklentiniz varsa eğer seçimlerinizi bu yönde yapmalısınız.Tasarımdan anlıyorsanız tasarım için konular açmalı,tanıtım yazısı yazıyorsanız blogunuzu bu şekilde tasarlamalısınız.Para kazanma beklentisindeyseniz moda blogları,teknoloji blogları açarak banner veya tanıtım yazıları alabilirsiniz.

Tasarım

Başarılı olmanın bir diğer etkeni ziyaretçiyi blogda tutacak tasarımdır.Tasarımın üst kısmı kesinlikle önemli ve belirleyici bir etkendir.Kopuk ve ziyaretçinin istediğini bulamadığı tasarımlar kesinlikle kullanılmamalı mümkünse özgün tasarımlar yapılmalıdır.

İçerik ve Özgünlük

İçerik konusunda kesinlikle ve kesinlikle özgün olunmalı ve fikirlerinizi güzel bir şekilde yansıtmalısınız.Teknoloji blogu açtınız diyelim.Araştırmacı ve gözlemleyici bir kişilikle özgün konular girmek sizi öne geçirecektir.

Seo 

Bunları yaparken seo da kesinlikle dikkat edilmesi gereken konulardan biri.Blogunuzu ilk açtığınızda hemen backlinklerle blogunuzu boğmayın.İlk etapta yükselebilir fakat daha sonradan sıralamada düşersiniz.Ayrıca link inşasına da dikkat etmeniz gerekir.

Sosyal Medya Etkisi

Sosyal medyayı akılcı ve düzgün bir şekilde kullanmanız size yeni ziyaretçiler kazandıracaktır.Blogunuzun twitter,facebook sayfası gibi tanıtıcı kollarını açmanız size yarar sağlacaktır.

Link Değişimleri ve Forum Tanıtımları

Link değişimi ve forum tanıtımları da bloglardaki ziyaretçi kitlesini etkileyen diğer bir etkendir ve dikkat edilmesi gereken bir faktördür.

Tüm bunlara dikkat ettikten sonra başarılı olmamanız için pek de bir neden göremiyorum açıkcası.Önemli mesele kesinlikle hangi kitleye hitap edeceğinizdedir.Buna dikkat eder ve bu doğrultuda çalışırsanız ve özellikle pes etmezseniz başarılı bir blog sahibi olabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Tasarımlarınız İçin İkon Paketleri başlıklı makalemizde icon, ikon paketi ve kaliteli ikonlar hakkında bilgiler verilmektedir.Etiketler:, ,