Açık Öğretim Fakültesi bölümleri arasında öğrencilerin arzuları doğrultusunda aöf bölümler arası geçiş yapma hakkı tanımamaktadır. AÖF 1.sınıf derslerinin zor olduğu bölümlerde ve dikey geçiş ile 3.sınıfa kayıt yaptıran ancak o bölümde zorlanan öğrencilerin yatay geçiş ile diğer bir üniversitenin aynı örgün bölümüne geçiş yapılabilmektedir yalnızca. Ama maalesef bölüm değiştirme yapılamamaktadır.

Açık Öğretim Fakültesi bölümlerinde okuyan bir öğrencinin derslerinin tamamı etkin olsa bile bölümünü değiştiremez ya da bölümler arası geçiş yapamaz. Ancak AÖF’den örgün eğitime 1.sınıf sonunda bütün dersleri etkin ve not ortalaması 80 ya da üzeri ise yatay geçiş hakkı tanına bilinmektedir. Herhangi bir AÖF bölümünde okuyan bir öğrencinin, bütün dersleri etkin olsa dahi İktisat, Maliye, Kamu yönetimi gibi diğer bir bölüme geçiş yapma şansı bulunmamaktadır. Bahsedildiği gibi yalnız yatay geçiş ile belirtilen koşullar doğrultusunda Örgün Eğitim bölümlerine geçiş yapabilmektedir. AÖF’de okuyan öğrencilerin bölüm değiştirmek gibi hakları bulunmamaktadır. 2014 yılı çalışmaları içerisinde YÖK Başkanı tarafından açıklanan Örgün Eğitim ve Açık Öğretim Bölüm Değiştirme hakkının tanınarak, üniversite sınavı khamle yoğunluğunu azaltma hedefleri kamuoyu ile paylaşılmıştır. Ancak çoğu görüş tarafından bu imkânın bir haksızlık ortamı yaratacağı ve üniversite sınavına çalışarak iyi üniversitelere girme hakkı kazanan öğrenciler tarafından itiraz edilecek bir karar olduğu savunulmuştur.

Günümüz koşullarında Açık Öğretim bölüm değiştirme hakkı öğrencilere verilmemektedir. Sadece yüksek not ortalaması ile yatay geçiş hakkı öğrencilere tanınmaktadır. İlerleyen zaman YÖK tarafından bölüm değiştirme hakkı üniversite öğrencilerine tanınacak olur ise ilgili fakülteler tarafından bilgilendirmeler yapılacaktır. Üniversite sınavlarına katılan çoğu öğrenci bölümünden memnun olmadığı ve farklı bir bölüm okumak istediği için sınava katılmakta, bu durumda yoğunluk yaratmaktadır. Sınava olan isteği azaltmak adına YÖK tarafından çalışmalar sürdürülmektedir.Etiketler:,